IPAR

Felmérés a gépiparban

Published on

KKV szektor – A célunk az volt, hogy valós képet kapjunk azon hazai KKV-k helyzetéről, akik elsősorban fémforgácsolással, lemezmegmunkálással illetve acélszerkezetek gyártásával foglalkoznak.

– tudjuk meg Szabó Gábortól, a felmérés készítésében részt vevő GF Machining Solutions hazai vezetőjétől.

Kétszáznál is több cég töltötte ki a kérdőívet, ennek megfelelően jól prezentálja azokat a kihívásokat, melyekre gyors és hatékony megoldást kell találni. A válaszadók kevesebb, mint 20%-át nem érintette a termelés visszaesés, ezen belül 9.6% volt képes növekedni az utóbbi egy évben. A vállalkozások közel 80%-a szenvedett el valamilyen mértékű termelés visszaesést. 50%-uk esetében ez kevesebb, mint a felére esett vissza, melyből közel 20% esetén szinte alig van gyártás.

Ajánlatkérések

A felmérés során kitűnt, hogy a vállalkozások jelentős hányadát érinti az ajánlatkérések számának csökkenése. Amíg korábban, mondjuk úgy normális gazdasági körülmények között, a cégek hónapokra vagy akár 1-2 évre előre látták, hogy milyen mértékben lesz lekötve a kapacitásuk, úgy most ez a trend teljesen felborult. Sok esetben kapjuk azt a visszajelzést, hogy szinte a következő hét is kérdéses. A hosszú távú szerződések szinte eltűntek, a felszabadult kapacitás soha nem látott mértékre nőt. A cégek jelentős része nyomott áron kénytelen vállalni munkákat a túlélés és az állandó költségeik fedezése érdekében, azonban ennek piacromboló hatása van. A vevők ezt tudják és ki is használják a profit növelése érdekében, sokszor 4-5 évvel ezelőtti árakon lehet csak munkát megnyerni.

Hazánkban több, mint 440 vállalkozás fő tevékenysége a szerszámgép nagykereskedelem, melyből nagyságrendileg 60 vállalkozás 1 milliárd HUF feletti nettó árbevételt ért el 2023-ban. Már most látható, hogy ezen vállalkozások jelentős visszaesést könyvelnek el 2024-ben az új gépek értékesítésének drasztikus csökkenése miatt. A gépek és szállítóeszközökön belül a fémipari gépek behozatala közel 12%-al, a speciális szakipari gépeké pedig 34%-al esett vissza éves összehasonlításban.

Versenyképesség

A kapott adatokból látszik, hogy a modern technológiákba történő beruházás igen csekély volument képvisel, ami alapvetően befolyásolja a KKV-k versenyképességét. Öt év elteltével egy modernebb berendezés minősége is romlik, főleg akkor, ha a szükséges karbantartások nem történnek meg. Márpedig ha egy autóban nem cserélünk olajat vagy szűrőt, akkor ne várjunk hosszú élettartamot tőle, ugyan ez igaz a szerszámgépekre is, a karbantartások hiánya, a gép életkora alapjaiban határozza meg a gép élettartamát és a gyártott termék minőségét. A hazai KKV-nál működő eszközpark átlagéletkora magas, ezzel naponta szembesülünk. Azonban az is tény, hogy még mindig jobb beruházni egy pár éves használt gépbe, mint nem fejleszteni.

Javaslatok

A kérdőív végén volt lehetőség egyéni észrevételeket, javaslatokat tenni, ezek közül az egyik legérdekesebb: „hiába a kínai beruházási dömping, ha abból a magyar KKV-k nem fognak profitálni. Mi a garancia arra, hogy nem csak a munkavállalóinkat, szakembereinket fogják elcsábítani, de munkát is fognak adni a hazai termelő cégeknek? Tudjuk, hogy a saját beszállítóikat preferálják, és nem fogunk tudni labdába rúgni mellettük. Van-e olyan megállapodás a nagyberuházókkal, ami garantálja, kötelezi őket, hogy magyar beszállítókat is kötelesek szerződtetni termékgyártásra?”

Fotó: Illusztráció

Forrás: GF Machining Solutions és Magyar Metál Fémipari Klaszter


További friss híreket talál az ipar4.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Exit mobile version