Ipar 4.0 Technológiai Központ
Az Ipar 4.0 Technológiai Központot a GINOP 1.1.3-16 projekt keretében a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem működteti. A Technológiai Központ a BME Villamosmér
A szolgáltatás célja, hogy a rendelkezésre álló erőforrás keretek közt szakmailag megalapozott, teljeskörű Ipar 4.0 ismeretanyagot állítson össze és mutasson be a kkv-k számára, és ezzel versenysemleges módon segítse őket az Ipar 4.0-ra történő felkészülésben, valamint a számukra legmegfelelőbb technológiák kiválasztásban. A bemutatásra kerülő technológiák felölelik az adatgyűjtés, optimalizálás, automatizálás és az infrastruktúra témakörét. A Központ szakértői a projekt és az Ipar 4.0 technológia általános ismertetésén túl élő demonstrációkon vezetik végig a látogatót. A demonstrációk az Ipar 4.0 egy-egy kulcsterületét úgy igyekeznek bemutatni, hogy az átfogó képet adjon az adott szakterület rendelkezésre álló technológiáiból.
A Technológiai Központ közérthető tartalmakat fejleszt a kkv-k számára, melyeket szcenárióknak hívunk. A jelenleg bemutatott szcenáriók – röviden – az alábbiak:
Logisztika / AGV

Beltéri helymeghatározás

Autonóm szállító járművek
Az anyagmozgatás járulékos tevékenység, de termelésben jelentős költségtétel. Jelenleg a kézi vagy targoncás anyagmozgatás az elterjedtebb, de egyre nehezebb szakképzett munkaerőt alkalmazni. A szcenárióban bemutatott önvezető járművek alkalmazásával rugalmas, optimalizált, a változó igényekhez akár dinamikusan alkalmazkodni képes anyagmozgatás valósítható meg.
MES (Manufacturing Execution Systems) / ERP integráció
A szcenárió bemutatásának célja, hogy a kkv-k megismerjék a termelőüzemi gyártás irányításának és felügyeletének bevált módszereit, az alkalmazott technológiákat. A bemutatóban egy felhő alapú, SAP ERP endszerben feladott rendelés alapján, a gyár makettben elindul a termelés, melynek egyes fázisai a szintén felhő alapú, SAP MES rendszerben folyamatosan nyomon követhetők.
Termelési folyamatvezérlés

Gyártási cella monitorozás és vezérlés

Cloudera-Dell-Reach Ipar 4.0 referencia architektúra

Digitális ikerpár

Digitális gyártás és termelés tervezés
A szcenárió az egyes cellák, gyártósorok vagy gyárak el- és berendezésének szimulációjára mutat megoldást. A növekvő gyártási portfólió, a termékek sokfélesége és a gyártórendszerek konfigurálhatóságára vonatkozó igények növekedésével a csarnokokon belüli gyártóegységek elrendezése egyre bonyolultabb. A demonstrációban szimulációval becsüljük meg a sorok fő teljesítményjellemzőinek (KPI) értékeit, mint többek között a kihozatalt, a gépek kihasználtságát vagy a gépek mellett dolgozó operátorok leterheltségét. Az cella elrendezés gyors beviteléhez egy flipchart-on helyezzük el a gépeket szimbolizáló kártyákat, amit egy kamerás rendszer digitalizál.A látogatás során válaszolunk a felmerülő kérdésekre, és a bemutatott technológiákhoz kapcsolódó háttéranyagokat is megosztunk a résztvevőkkel.
Amennyiben regisztrálni szeretne demonstrációra a Technológiai Központba, eseménynaptárunkban választhat az elérhető időpontok közül!