Ipar 4.0 fogalomtár
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y ZEgydarabos áramlás: a darabok a legkisebb technológiai egységben áramolnak tovább a következő folyamathoz. Így a hibák felismerése könnyebb, átlátható az áramlás, rövidül az átlagos átfutási idő, a készletek radikálisan csökkennek.
Ellátásilánc-menedzsment (Supply Chain Management, SCM): a logisztika alapjain felépült irányzat az iparban. Az ellátási lánc folyamata a nyersanyag-beszerzéstől a késztermékeknek a végfelhasználókhoz történő kiszállításáig tart, illetve magába foglalja a termékhez kapcsolódó különböző szolgáltatásokat (szervizszolgáltatások, hulladékkezelés, újrahasznosítás) is.
Érték: olyan tevékenységek a termékelőállítás vagy szolgáltatásnyújtás folyamata során, amelyeket a vevő értékesnek tart, amikért „hajlandó fizetni”.
Érzékelő (szenzor): olyan eszköz, amely egy mérendő tulajdonságtól függő jelet szolgáltat. A szenzorok mérik vagy jelzik a környezet állapotát, illetve változását (pl: hőmérséklet, hang, fény, mozgás stb.)
Fényvezérléses anyagösszeszedés (Light Picking vagy Pick-to-light): az egyik leggyorsabb operátor-alapú szedési módszert jelenti, amely lehetővé teszi a hibátlan sorrendben végrehajtott műveletek végrehajtását. A szedés alapja az egyes raktárhelyeken a megfelelő sorrendben felgyulladó fényjelzés. Így a módszer az adatátviteli terminálokat és a papírlistákat kiküszöböli, s a komissiózó teljes mértékben a szükséges anyagok és alkatrészek szedésére összpontosíthat.
Húzó elv: egy folyamat vagy tevékenység csak akkor aktív amikor a rákövetkező folyamat vagy tevékenység jelet ad rá – így minden lépés maga után „húzza” az utána jövőt. Ellentéte a „tolás” amikor előre, készletre gyártás történik függetlenül a pillanatnyi igénytől.
ISO: az „ISO” a szabványosítás világának legismertebb hárombetűs szervezete, a Nemzetközi Szabványosítási Szervezet (Organization for International Standardization) nevéből képzett betűszó. Betűhelyes neve az OIS lenne, de ettől jobb az ISO betűkombináció, mert felismerhető belőle a görög „izosz” szó, mely azonosat jelent. A szabványosítás célja, hogy világszerte azonosan értelmezzünk termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos követelményeket, elvárásokat. Legismertebb szabványok:
- ISO 9001 – Minőségirányítási Rendszer
- ISO 14001 – Környezetközpontú Irányítási Rendszer
- ISO 50001 – Energiairányítási Rendszerszabvány
- OHSAS 18001 - A Munkahelyi Egészségvédelem és Biztonság Irányítási Rendszerének (MEBIR) tanúsítása
- IATF 16949 – A Nemzetközi Gépjármű Különbizottság (IATF – International Automotive Task Force) által kifejlesztett, az autó- és gépjárműipar vezető nemzetközi minőségirányítási szabványa.
Kiber-fizikai rendszer (cyber-physical system - CPS): az informatikai, szoftvertechnológiai valamint mechanikai- és elektronikai elemek egységbe kapcsolása, ahol az elemek egy olyan „adat-infrastruktúrán” keresztül kommunikálnak egymással, mint pl. az internet. Egy kiber-fizikai rendszer egyik legfőbb jellemzője az igen magas fokú összetettség (komplexitás). A kiber-fizikai rendszerek kialakítása beágyazott rendszerek hálózatba kapcsolása révén jön létre vezetékes illetve egyre inkább vezeték nélküli kommunikációs hálózatok segítségével. A fogalom olyan újszerű ipari gyártóberendezések létrehozásának, „megálmodásának” során született meg, melyek igen dinamikusan „önmaguk” alkalmazkodni tudnak a mindenkori gyártási követelményekhez.
Kollaboratív robot: olyan robot, amely az emberekkel közvetlenül képes együtt dolgozni, feladata az emberi tevékenységek támogatása. Legfontosabb előnye a hagyományos robotokkal szemben, hogy alkalmazása biztonságos emberek közvetlen munkaterében is, nem szükséges nagy területeket lezárni (ketrec) a működéséhez.
Konvergencia régiók: azok a régiók, ahol az egy főre jutó GDP kevesebb az EU-25 átlagának 75%–ánál. Ezek a régiók az Európai Unió regionális politikájának 1. fő célkitűzése („A legelmaradottabb régiók támogatása és fejlesztése”) alá tartoznak. A Közép-magyarországi régió kivételével Magyarország összes régiója e kategóriába tartozik.
KPI (Key Performance Indicator): magyar jelentése „kulcs teljesítmény-mutató”. Olyan mutató, jellemzően arányszám, amellyel egy fontos tevékenységünk teljesítményét mutatjuk be rendszeres, lehetőleg folyamatos mérés által. A mutatókhoz célokat határozunk meg, mellyel kijelöljük az optimális, elérendő állapotot. Amennyiben mutatószámaink ettől a céltól eltérnek, be kell avatkozzunk. Alapvetésnek, hogy mérés és visszacsatolás nélkül nincs fejlődés.
MES (Manufacturing Execution System): szó szerinti magyar jelentése „termelésvégrehajtási rendszer”, a gyakorlatban az angol rövidítést használjuk. A MES tulajdonképpen egy a termelési folyamatokat felügyelő számítógépes rendszer, amely a vállalat gyártási folyamatainak valós idejű felügyeletét jelenti. A rendszer információt biztosít a gyártási rendelések állapotáról, a gyártás közbeni anyagszükségletről, üzemzavarokról, gyártási veszteségekről, gyártóberendezések kapacitás kihasználtságáról, ütemezett karbantartási periódusokról, üzemórákról. A MES legértékesebb szolgáltatása az egymással párhuzamosan futó termelési tevékenységekről gyűjtött adatok rendezése, összegzett információ biztosítása a termelést végrehajtó dolgozók és az azt irányítók részére, támogatva és gyorsítva a szükséges döntések meghozatalát, intézkedések végrehajtását.
Poka yoke: hibabiztos megoldások, melyek kialakításuk révén meggátolják a hiba bekövetkeztét.
Prediktív (előrelátó) karbantartás: legfőbb jellemzője, hogy diagnosztikai eszközök folyamatos használatával a berendezések várható meghibásodását, elhasználódását gép megállás nélkül előre tudjuk jelezni. Jellemző diagnosztikai módszerek a rezgés-diagnosztika, ultrahangos vizsgálat, tömörség vizsgálat, endoszkópos vizsgálat stb. Előnye más karbantartási módszerekkel szemben, hogy: a paraméterek függvényében értékelést ad a berendezések állapotáról; megbecsüli a várható élettartamot; alkatrészek tönkre menetelének idejét képes előre jelezni; a meghibásodás forrását és mértékét könnyen azonosíthatóvá teszi.
Preventív (megelőző) karbantartás: legfőbb jellemzője a merev ciklusú karbantartás, melynek lényege, hogy a tényleges állapot figyelmen kívül hagyásával, az előre meghatározott teljesítmény és idő adatok alapján a berendezésen ápolási (gondozási) és helyreállítási (javítási) intézkedéseket végzünk. A cél a váratlan meghibásodások elkerülése, ezért a karbantartási ciklusokat a gépkönyvi előírások és az üzemi tapasztalatok alapján kisebb időtartamra választják, mint amekkora rendeltetésszerű használat mellett a teljes elhasználódási tartalék (EHT) felhasználásához szükséges lenne. A berendezés az intézkedések megkezdésekor működőképes, vagyis a javításokat károsodástól függetlenül elvégzik. A merev ciklusú karbantartás igen költséges, mivel a berendezés EHT-ja nincs jól kihasználva. Az alkatrészeket a ciklus leteltével új alkatrésszel helyettesítik, pedig az eredeti alkatrész még rendelkezik valamekkora EHT-val.
SMED (Single Minute Exchange of Die): magyar jelentése „egy számjegyű perc alatti átállás”, a mindennapokban az angol rövidítést használjuk. A SMED az átállítási idők csökkentésére irányuló módszer.
Standard: egy általánosan elfogadott és egységesített eszköz, folyamat, szabályozás.
TPM (Total Productive Maintenance): magyar jelentése „teljeskörű hatékony karbantartás”, a szaknyelvben az angol rövidítés terjedt el. Tervszerű rendszeresen elvégzett karbantartási tevékenység, a váratlan meghibásodások megelőzésére. Ezen tevékenységek egy része elvégezhető az operátor által, ezek képzik a TPM autonóm részét, de magában foglal olyan javításokat is melyekhez szakképzett személyzet szükséges.
VMI (Vendor Managed Inventory): magyar jelentése „szállítóvezérelt készletezés”, sokszor azonban csak az angol rövidítést használjuk. Korszerű, rövid, akár napon belüli átfutási időt biztosító készletezési megoldás, mely az egyszerű bizományi (konszignációs) raktározásnál mélyebb együttműködést feltételez. A VMI egy tényleges alkalmazásánál a vevő meghatározza, hogy mit és milyen mennyiségben szeretne felhasználni adott időszakra és gyakoriságra lebontva. A vevő engedi, hogy a gyártó lássa a készletét, gyakran azt is, hogy tőle mit rendeltek. A gyártó ezen ismeretek birtokában optimalizálja a vevő készletállományát – beállítja a minimum-maximum szinteket valamint a puffer mennyiségeket, és ennek ismeretében szervezi meg a saját gyártását és szállít a vevő raktárába a megrendelt árukból és anyagokból, önállóan.
VSM (Value Stream Mapping) – Értékáram térképezés: olyan eszköz, amely segítségével könnyedén átláthatóvá tehetjük egy értékelőállító folyamat lépéseit, időbeli sorrendben. Alkalmas többek között a teljes átfutási idő kiszámítására, annak értékes és veszteséges részekre való felbontására. A jelen helyzet („jelenállapot”) feltérképezése után mindig érdemes az ideális jövőbeli helyzet („jövőállapot”) ugyanezen módszerrel való felállítása, s a szükséges változtatásokat „Kaizen” jellegű kis lépésekre való felbontással célszerű megvalósítani, s így a jövőállapotot elérni.
Felhasznált irodalom:
- https://en.wikipedia.org/wiki/ISO
- https://hu.wikipedia.org/wiki/Lean
- https://hu.wikipedia.org/wiki/Vállalatirányítási_információs_rendszerek
- www.tankonyvtar.hu › Könyvek › Egyéb / Készletfigyelő rendszerek
- https://hu.wikipedia.org/wiki /Ellátásilánc-menedzsment /
- www.gepszakerto.hu/elm-alapok1.htm / Karbantartási módszerek /
- https://en.wikipedia.org/wiki/MES /Gyártásvizualizáció /
- https://hu.wikipedia.org/wiki/Machine-to-Machine
- www.cnc.hu/.../miben-ternek-el-a-kollaborativ-robotok-a-hagyomanyos-ipari-roboto
- http://www.terport.hu/fogalomtar/konvergencia-regiok