Vegye fel a kapcsolatot velünk

Machine Vision: betekintés a hatékonyságba

IPAR

Machine Vision: betekintés a hatékonyságba

Árubemenet, anyagáramlás, komissiózás, raktározás, szállítmányozás – folyamatok, amelyeket a logisztikán belül koordinálni kell. A létesítményüzemeltetőket a megfelelő Machine-Vision koncepció segítheti abban, hogy időt takarítsanak meg és csökkentsék a hibákra való hajlamot. Decentralizált telepítési technológiával a nagy mértékben automatizált vállalati területek merőben új hatékonysági szintet érnek el, amiből más ágazatok is profitálhatnak.

A modern logisztikai központokban folyamatosan nő az érzékelők és működtetőelemek száma. Ez folyamatos adatátvitelt igényel a vezérlőrendszerek, valamint a gépek és berendezések között. A Plug-and-Play elven működő decentralizált telepítési megoldásokkal a Murrelektronik tökéletesen megfelel az ügyfelek igényeinek.   

A decentralizált megoldásokban rejlő lehetőségek

Az előnyök kézzel foghatóak: a komponensek, mint például az IP67-IO modulok a helyszínen közvetlenül csatlakoztathatók a gépre vagy berendezésre az előre összeszerelt dugaszoló csatlakozókkal (M8 vagy M12). Minden érzékelő és működtetőelem is így csatlakozik az IP67-es védelmi osztályú, dugaszolható IO-modulokra. Egyszerű, bekötési hiba nélküli megoldás. Csak csatlakoztassa, és már használhatja is.

A pontról pontra történő bekötéshez képest a telepítés ideje jelentősen csökken. Ahelyett, hogy az egyes vezetékeket a kapcsolószekrénybe kellene vezetni, a mezőbusz vagy Ethernet-rendszerekben csak két vezetékre van szükség: egyre a feszültségellátáshoz és egyre a kommunikációhoz. Ez megszünteti a kapcsolószekrényen végzendő időigényes szerelési munkákat is, mint például a blankolást, az érvéghüvelyek felhelyezését és a rászorítást.

Védelem a termelés leállása ellen

A gyors és egyszerű telepítésnek köszönhetően értékes kapacitás szabadul fel. Már maga a berendezés megújítását vagy bővítését célzó tervezés – a vásárlástól az üzembe helyezésig – is rendkívül időigényes folyamat. A szabványosított modulokon és dugaszolható csatlakozókon alapuló decentralizált IO-koncepció időbeli előnyt jelent. Az IP67-modulok – mint például egy Hybrid Switch – a webes felületen keresztül diagnosztikai adatokat adnak a portonként leadott feszültségről és áramerősségről is. A modulon található LED-ek a hibadiagnosztika első optikai jelzését teszik lehetővé. A diagnosztikai adatokat a rendszer ezután egyszerűen és gyorsan át tudja küldeni a fölérendelt felhőalapú rendszerre, hogy a szerviztechnikusok mindig és mindenhol hozzáférjenek minden fontos információhoz – hiba esetén pedig gyorsan tudjanak reagálni. Így növekszik a gépek rendelkezésre állása, az értékes várakozási idő pedig lerövidül.

Maximális rugalmasság

A Machine-Vision rendszer alapvetően a megvilágításra és a tárgyak felvételére szolgáló érzékelőkből és kamerákból, valamint az adatok feldolgozását végző ipari számítógépből áll. Az L-kódolású M12 dugaszolható csatlakozókon (16A) keresztül nagy áramerősség valósítható meg. A Profinet, Ethernet/IP és Ethercat Ethernet-protokollok mellett a mezőbusz-moduloknál, például az MVK Pro és az Impact67 Pro esetén mezőbusz-függő használat is lehetséges OPC UA, MQTT vagy JSON REST API specifikációkkal.

A Machine Vision alkalmazásait a decentralizált telepítési koncepcióhoz való speciális termékekkel gyorsan a megváltozott keretfeltételekhez igazíthatja. Ennek tipikus példája a Multi-Reader-Scan-Tunnel. Machine-Vision érzékelőkből áll, amelyek a terméket minden oldalról beszkennelik és lefényképezik, kiválogatják, majd a megfelelő helyre továbbítják. Az adatokat egy ipari számítógép dolgozza fel, és összehasonlítja az elvárt információkkal. A Murrelektronik ehhez az alkalmazáshoz egy IO-megoldást fejlesztett ki, amellyel az érzékelőket Plug-and-Play elven lehet csatlakoztatni. Ennek a szívét a Xelity termékcsalád Hybrid Switch-e adja. Ezen keresztül switch-enként négy kamerát lehet csatlakoztatni. A feszültségellátás és a kommunikációs kapcsolat két M12-porton keresztül biztosított. A magas energiaigényű nagy alkalmazások, valamint többkamerás alkalmazások is gond nélkül megvalósíthatók.

Kapcsolószekrény nélküli jövő

Logikus lépés, hogy a kapcsolószekrényt teljesen kihagyjuk a rendszerből, és az automatizálási funkciókat igény szerint a helyszínen valósítsuk meg. A Murrelektronik a Vario-X-szel egy ilyen rendszert fejlesztett ki. Ez egy platformból, valamint egy hardvermodulból áll, amely átveszi a kapcsolószekrény funkcióit, és azokat közvetlenül átadja a gépre. Az erős, víz- és porálló berendezésházba építették be a feszültségellátást, a vezérlést, a switch-eket, a biztonságtechnikát, valamint az IO-modulokat. A helyszínen így még rugalmasabban használhatók az érzékelők és működtetőelemek.

Végső soron azonban nem egy adott termék a döntő a hatékony telepítési megoldás szempontjából. Hanem az alapötlet, amelyre a decentralizált automatizálási koncepciók épülnek: az egyszerűsítés, a modularizálás, a helyszínre való kihelyezés és a technológiák összekapcsolása. Az IO-Link kommunikációs szabvány emellett az adatok hálózatba kapcsolásánál maximális átláthatóságot biztosít – az érzékelőtől a felhőig.

Szerzők:

Simon Knapp, Solution Manager, Machine Vision, Murrelektronik

Louis Stadel, Industry Development Manager, Logistics, Murrelektronik


További friss híreket talál az ipar4.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Még több: IPAR

Népszerű

Hirdetés

Facebook

Gazdaság

Ipar

Hirdetés