![magas intenzitású intervallum edzés](https://ipar4.hu/wp-content/uploads/2025/01/magas-intenzitasu-intervallum-edzes-lifestylepro.hu-2025jan.jpg)
TIPPEK
Hogyan hat a magas intenzitású intervallum edzés?
Amennyiben már serdülőkorban szeretnénk a testösszetételt és fittséget javítani, akkor van rá olyan hatékony módszer, amivel ez elérhető. Ez nem más, mint a magas intenzitású intervallum edzés alkalmazása a testnevelés órák során.
A magas intenzitású intervallum edzés előnyei
Ez a módszer kifejezetten eredményesnek bizonyult egy Spanyolországban végzett, 8 hétig tartó, randomizált, kontrollált vizsgálatban. Ennek során túlsúlyos és elhízott fiataloknál összehasonlították a SIT és HIIT hatásait, majd az eredményeket összegezték.
A LifestylePro Academy vegán életmód és táplálkozási tanácsadó képzés amellett, hogy táplálkozással kapcsolatos hasznos ismereteket ad át a hallgatóknak, hangsúlyt fektet a mozgás egészségre gyakorolt pozitív hatásainak az ismertetésére is.
Miért lényeges a fiatalokat egészséges életmódra nevelni?
Köztudott, hogy az egészséges életmódbeli szokásokat legjobban a fiatal felnőttkor eléréséig lehet tudatosan megalapozni, ezért is lett ennyire aggasztó a gyerekek és serdülőkorúak körében a túlsúly és elhízás egyre magasabb mértéke.
Egy spanyol munkacsoport megvizsgálta, hogy ezen serdülőknél az úgynevezett intervallumedzések javíthatják-e a testösszetételt, mérsékelhetik-e a vérnyomást és a pulzust, valamint növelhetik-e a kardiorespiratorikus állóképességet.
Rövid idő alatt is eredményes
A magas intenzitású intervallum edzés (High Intensity Interval Training, HIIT) azért teremt jó lehetőséget a mozgás bevezetésére, mert alacsony az időigénye. A HIIT-edzések felnőttkori előnyeiről már több kutatás is beszámolt, de az intenzitás szükséges nagyságáról, illetve a gyermek- és serdülőkori alkalmazásának a tapasztalatairól már lényegesen kevesebb információ áll a rendelkezésünkre.
45 elhízott vagy túlsúlyos diákot toboroztak egy murciai középiskolában, azért, hogy elvégezhessenek velük egy randomizált, kontrollált, 8-hetes vizsgálatot. A González-Gálvez vezette munkacsoport 3 csoportba osztotta a diákokat, akiknél hetente két nap, a testnevelés óra levezető szakaszába iktattak be 12 perces gyakorlatokat, amikhez különleges technikai eszközökre, fejlett technológiára sem volt szükség.
- Sprint intervallum edzés – 6 sorozatban 60 másodperces futás / 60 mp pihenő
- HIIT csoport – 3×2 perces futás – 2 perces pihenőkkel (50-55%HRmax)
- A kontrollcsoport a korábbi órai szokásokat követte.
Mindhárom csoportban összehasonlították a testösszetételt, a kardiorespiratorikus állóképességet, a vérnyomás és pulzus értékek változásait és a mozgás élvezeti értékét.
Eredmények
Az eredmények szerint a kontroll csoporthoz viszonyítva mindkét intervallum edzési csoportban szignifikánsan javult a testösszetétel. A HIIT-csoportban emellett még javulás volt megfigyelhető a zsírmentes testtömegben és a vérnyomás értékeit tekintve is.
A kontrollcsoporthoz képest mindkét csoportnál nőtt az élvezeti érték és az elégedettség. Érdemes figyelembe venni az eredményeket és alkalmazni a módszert az oktatási intézményekben.
További friss híreket talál az ipar4.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
![](https://ipar4.hu/wp-content/uploads/2024/05/ipar4-380x110-1.jpg)