Connect with us

Digitális előrelépés és 5G élmény az 57. Kékszalag vitorlásversenyen

Tech

Digitális előrelépés és 5G élmény az 57. Kékszalag vitorlásversenyen

Július 10-én reggel 9 órakor rajtol el Balatonfüredről az 57. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj, Európa legrégebbi és leghosszabb tókerülő vitorlásversenye, amelyet a Telekom idén minden eddiginél közelebb hoz a nézőkhöz, akár a helyszínen, akár otthonról követik az eseményeket.

2025-től a Magyar Vitorlás Szövetség digitális partnereként a Magyar Telekom biztosítja a verseny streamingjét és elő közvetítését, valamint a verseny lebonyolításához szükséges a tracking rendszert is szolgáltatja.

A Telekom dedikált ún. Campus hálózatot hoz létre a verseny idejére, amely lehetővé teszi, hogy a képek és adatok egyaránt, folyamatosan, megszakítás nélkül érkezzenek a tó teljes területéről a balatonfüredi közvetítő Telekom Stúdióba. A Campus hálózat biztosítja a megfelelő sávszélességet, az alacsony késleltetést és a stabil adatátvitelt, mely lehetővé teszi, hogy a streaming-szolgáltatás még extrém terhelés és időjárási körülmények között is zavartalanul működhessen. A közvetítés nem jöhetne létre a Telekom Balaton-körüli 5G-hálózata, valamint a teljes tófelszínt átérő 5G/4G lefedettség nélkül.

Digitális élmény a vízen és a parton

Az 57. Kékszalag így nem csupán sportesemény, hanem a digitális innovációk bemutatója is: a Telekom streaming-megoldása révén a vitorlásverseny élménye minden eddiginél közelebb kerül a nézőkhöz, akár a helyszínen, akár otthonról követik az eseményeket. A valós idejű, interaktív, többkamerás közvetítés és a fejlett hajókövető rendszer új szintre emeli a közönség bevonódását azáltal, hogy a nézők akár a világ minden tájáról okoseszközük segítségével követhetik az eseményt. A dedikált hálózatra több vízi, parti és drónkamera – köztük éjjellátó kamerák is – csatlakoznak, annak érdekében, hogy a nézők nemcsak a rajtot és a befutót, hanem a Balaton teljes vízfelületén zajló izgalmas és látványos versenyelemeket is valós időben, különböző nézőpontokból követhessék. Idén öt versenyhajóra onboard kamerát is felszerelnek, a versenyhelyzet és az időjárás függvényében élő bejelentkezésre ad lehetőséget.  A kiváló képminőség mellett a verseny alatt négy motoros kísérő hajó segíti a közvetítést, mindegyiken operatőr és szakkommentátor tartózkodik, akik élő kapcsolatban a balatonfüredi Telekom Stúdióban ülő szakértőkkel.

A nézők a kekszalaglive.hu oldalon és idén már a Telekom Live YouTube csatornáján is követhetik élőben az eseményeket.

Személyre szabott, egyedi sportélmény

A győri Széchenyi István Egyetemmel közösen fejlesztett, illetve továbbfejlesztett GPS-alapú nyomkövető rendszert minden induló hajóra felkerülnek, így a szervezők, a versenybírók, a résztvevők és a nézők is percre pontosan követhetik a hajók aktuális pozícióját és mozgását egy online felületen. A webes alkalmazásban a nézők élőben láthatják a verseny állását, visszakövethetik a részidőket és az útvonalakat, sőt kedvenc csapataikat is beállíthatják, így valóban egyedi, személyre szabott élményben lehet részük.

„A Telekom és a Vitorlás Szövetség digitális partnersége idén új szintre lép: az 57. Kékszalagon a dedikált Campus hálózattal és az egyedi technológiai megoldásokkal a közvetítés is világszínvonalúvá válik. A tavaly debütált GPS alapú vitorláskövető rendszerünket partnerünkkel, a győri Széchenyi István Egyetemmel továbbfejlesztettük. Ezzel a tracking megoldással a versenyen induló közel 600 legénysége mellett a szervezők, a versenybírók, valamint a versenybe nézőként bekapcsolódók is sokkal több valós idejű információhoz juthatnak”

– mondta Fegyver Csaba, a Telekom Stratégiai és kiemelt projektekért felelős igazgatója.

„A vitorlázás, különösen a Kékszalag, tradicionálisan technikai sport. Ezért fontos számunkra, hogy a XXI. századi technológiai megoldások érdemben hozzájárulnak a verseny színvonalának emeléséhez. Forradalmi újítás volt, hogy tavaly először lehetővé tettük a hajók valós idejű nyomon követését, idén pedig már a nézők is ennek az interaktívabb élménynek a részeseivé válhatnak. Ezek az megoldások nemcsak a versenyzők feladatát könnyítik meg, hanem a vitorlás sportot is közelebb hozzák a közönséghez, hiszen a közvetítések révén sokkal több ember követheti belülről, szinte a hajók fedélzetéről Kékszalag izgalmait”

– mondta Holczhauser András, a versenyt szervező Magyar Vitorlás Szövetség főtitkára.

A Telekom 5G hálózata a Balaton körül már több mint 90%-os lakosságszám-arányos kültéri lefedettséget biztosít. A Kékszalag versenyre is kiépített Campus Network hálózata dedikált és dinamikus kapacitásfelhasználással, ún. hálózat szeletelés (slicing) technológiájával működik a publikus hálózatból mindig csak akkora kapacitást lefoglalva, amennyire adott pillanatban a közvetítéshez szükség van. A Balaton körül kiépített mobilhálózat a nyári szezonban teljes kapacitással működik, az év többi részében viszont a kisebb igénybevétel miatt lekapcsolják egy részét, ezzel hozzájárulva a hálózat költséghatékony és fenntartható működéshez.


További friss híreket talál az ipar4.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

További cikkek itt: Tech

Advertisement Booking.com
 

Népszerű

Advertisement

Facebook

Gazdaság

Ipar

Advertisement
To Top